Zaburzenia odżywiania - leczenie i terapia Warszawa

Zaburzenia odżywiania to jednostka chorobowa, która charakteryzuje się zaburzeniami w sposobie jedzenia. Wśród zaburzeń odżywiania najczęściej występują: anoreksja, bulimia, ortoreksja i zaburzenie objadania się. Osoby z zaburzeniami odżywiania mogą próbować radzić sobie z trudnymi emocjami, takimi jak złość, smutek, depresja lub niepokój, poprzez kontrolowanie swojego jedzenia. Sygnałami ostrzegawczymi, na które powinniśmy zwrócić uwagę są izolowanie się od innych, ciągłe myśli o jedzeniu, nadmierne zainteresowanie dietą.

Potrzebujesz pomocy psychologicznej?

Umów wizytę już dziś


Co powoduje zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywiania są zwykle spowodowane przez kombinację czynników, takich jak problemy natury psychologicznej, wpływ środowiska oraz predyspozycje genetyczne.

Czynniki psychologiczne

Osoby z zaburzeniami odżywiania często mają problemy z samopoczuciem i poczuciem własnej wartości. Mogą mieć problemy z radzeniem sobie ze stresem, lękiem lub depresją, co może prowadzić do zaburzeń odżywiania.

  • stres, z którym nie możemy sobie poradzić
  • niskie poczucie własnej wartości
  • depresja, lęki i niepokój
  • zamartwianie się o przyszłość
  • obsesyjne myśli lub lęk przed utyciem

Czynniki genetyczne

Istnieje silny związek między zaburzeniami odżywiania a genetyką. Osoby, które mają w rodzinie historię zaburzeń odżywiania, są bardziej narażone na ich wystąpienie.

  • zmiany w mózgu lub zmiany w poziomie hormonów
  • zaburzenia odżywiania się występujące w rodzinie

Czynniki środowiskowe

Naciski społeczne na wygląd i wagę mogą wpłynąć na rozwój zaburzeń odżywiania. Współczesna kultura promuje ideał szczupłej sylwetki, co prowadzi do nadmiernej troski o wagę.

  • presja w szkole lub pracy
  • social media, telewizja promujące idealną sylwetkę,
  • krytykowanie za kształt ciała
  • trudne relacje rodzinne, brak wsparcia najbliższych
  • zawód, w którym wymagane jest bycie szczupłym

Restrykcyjne diety

Przestrzeganie zbyt restrykcyjnej diety, często w połączeniu z intensywną aktywnością fizyczną, może prowadzić do zaburzeń odżywiania.


Anoreksja

Anoreksja to zaburzenie odżywiania, które charakteryzuje się nieuzasadnionym lękiem przed przybieraniem na wadze, co prowadzi do radykalnych działań zmierzających do utraty wagi. Osoby z anoreksją zazwyczaj ograniczają ilość spożywanych posiłków do minimum, czasem nawet do jedzenia tylko jednego posiłku dziennie. Często mają zaburzoną percepcję swojego ciała, uważając się za osoby otyłe, mimo że w rzeczywistości są zbyt chude. Innymi objawami anoreksji są: osłabienie organizmu, problemy z koncentracją, senność, brak energii, spadek libido, a u kobiet może dochodzić także do zaburzeń miesiączkowania.

Leczenie anoreksji zazwyczaj wymaga opieki medycznej i psychologicznej. Leczenie anoreksji wymaga pracy z terapeutą, który będzie wspierał osobę w przezwyciężaniu zaburzeń lękowych i negatywnych myśli.


Bulimia

Bulimia charakteryzuje się napadami objadania się, po których następuje wymiotowanie lub stosowanie leków przeczyszczających. Osoby z bulimią często ukrywają swoje objadanie się, a ich waga może pozostawać w granicach normy.

Przyczyny bulimii to często zaburzenia emocjonalne, takie jak lęki i stres. Często bulimia pojawia się jako sposób radzenia sobie z trudnymi emocjami, problemami w relacjach z innymi ludźmi oraz związanymi z tym niskim poczuciem własnej wartości.

Leczenie bulimii wymaga pracy z psychologiem lub terapeutą, który pomoże osobie w radzeniu sobie z emocjami i problemami

Zaburzenia z napadami objadania się

Zaburzenia z napadami objadania się, znane również jako zaburzenie jedzenia napadowego (BED), to jedno z zaburzeń odżywiania, które charakteryzuje się regularnym objadaniem się dużymi ilościami pokarmu w krótkim czasie, z poczuciem braku kontroli nad jedzeniem. Osoby z BED często jedzą dużo więcej, niż potrzebują, a ich jedzenie często jest szybkie i niezwykle intensywne. Po epizodach objadania się mogą odczuwać silny dyskomfort fizyczny i emocjonalny, w tym poczucie winy, wstydu i niezadowolenia z własnego ciała.

Przyczyny tego zaburzenia nie są do końca znane, ale istnieje kilka czynników, które mogą wpłynąć na jego rozwój – problemy radzenia sobie ze stresem, lękiem, depresja, niskie poczucie własnej wartości, genetyka, traumatyczne doświadczenia.


Ortoreksja

Ortoreksja to zaburzenie odżywiania polegające na obsesyjnym dążeniu do spożywania „zdrowej” żywności i unikaniu produktów uważanych za „niezdrowe”. Osoby z ortoreksją mogą spędzać wiele czasu na planowaniu i przygotowywaniu posiłków oraz monitorowaniu składu swojej diety.

Przyczyny ortoreksji nie są dokładnie znane, ale istnieją różne czynniki, które mogą przyczynić się do jej rozwoju. Mogą to być np. lęk przed chorobami, presja społeczna związana z kultem ciała i pięknym wyglądem, a także brak wiedzy na temat właściwego odżywiania.

Objawy ortoreksji obejmują:

  • niezdrowe skupienie się na jedzeniu i zdrowiu
  • zwiększenie czasu poświęconego na planowanie, przygotowywanie i jedzenie posiłków
  • unikanie jedzenia w restauracjach lub innych miejscach publicznych, gdzie nie można kontrolować składu jedzenia
  • niskie spożycie kalorii, co może prowadzić do niedoborów składników odżywczych i problemów zdrowotnych

Leczenie ortoreksji zwykle polega na terapii behawioralnej, która pomaga pacjentom rozpoznać i zmienić myśli i zachowania, które przyczyniają się do ich zaburzenia.


Terapia zaburzeń odżywiania

Leczenie zaburzeń odżywiania jest procesem długotrwałym i wymaga zaangażowania zarówno pacjenta, jak i terapeuty. Terapia koncentruje się na zmianie myślenia i zachowania związanego z jedzeniem, ciałem i wagą. Pomaga osobom z zaburzeniami odżywiania nauczyć się, jak rozpoznawać i kontrolować swoje negatywne myśli i zachowania związane z jedzeniem.

Umów wizytę

Potrzebujesz pomocy
psychologicznej?

Umów wizytę