Terapia ocd Warszawa - leczenie nerwicy natręctw

Natrętne myśli, nawracające rytuały, dokuczliwe lęki i fobie – tak w skrócie można opisać zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD), znane również jako nerwica natręctw. Choć często bagatelizowane i sprowadzane do dziwactw lub przesadnej skrupulatności objawy OCD, znacząco obniżają jakość życia, utrudniając codzienne funkcjonowanie i relacje z bliskimi. Osoby zmagające się z OCD czują lęk przed zarazkami, bałaganem, krzywdą dotykającą siebie oraz bliskich. Uciekają w powtarzalne rytuały, mające na celu zneutralizować narastający lęk. Mycie rąk do bólu, sprawdzanie domknięcia drzwi po kilkanaście razy, uporządkowywanie przedmiotów według ściśle określonego schematu – to tylko niektóre z nich. Niestety, rytuały te nie eliminują źródła lęku, a jedynie dają chwilową ulgę, pogłębiając tym samym problem. Należy jednak pamiętać, że z OCD można skutecznie walczyć!

Potrzebujesz pomocy psychologicznej?

Umów wizytę już dziś

OCD – co to są zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne?

Wyjaśnijmy, czym jest OCD, co to są zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne? Otóż to jedne z zaburzeń lękowych charakteryzujące się natrętnymi myślami (obsesjami) oraz powtarzalnymi zachowaniami (kompulsjami). Osoby cierpiące na OCD doświadczają uporczywych i niechcianych myśli, które wywołują silny lęk i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Aby go złagodzić, czują przymus wykonywania określonych rytuałów, mających na celu zneutralizowanie lęku wywoływanego przez natrętne myśli. Jednym z przykładów jest częste mycie rąk. Osoba z zaburzeniami OCD, bojąc się zarazków, sięga po mydło i wodę częściej niż przeciętny człowiek. Początkowo może to być 2 razy na godzinę, ale z czasem potrzeba wzrasta, prowadząc do mycia dłoni co kilka minut. To błędne koło – lęk napędza obsesyjne myśli, a te z kolei prowadzą do kompulsyjnych zachowań. Lęk nie znika, a jedynie na chwilę zostaje stłumiony, ale powraca z jeszcze większą siłą, wymuszając coraz częstsze powtarzanie rytuałów.

Co czuje osoba z OCD?

Tym, co czuje osoba z OCD, jest nieustanny strach. W jej umyśle krążą obsesyjne wizje bankructwa, choroby (“bakterie są wszędzie, jak dotknę czegoś w miejscu publicznym, to na pewno się zarażę”), zagrożenia bezpieczeństwa najbliższych, a nawet myśli o potencjalnym wyrządzeniu krzywdy innym. To lęk pcha ją do szukania sposobów na jego uśmierzenie i zminimalizowanie ryzyka spełnienia się najczarniejszych scenariuszy. Obsesyjne poszukiwania ukojenia prowadzą natomiast do powtarzalnych czynności (kompulsji). Spryskiwanie rąk płynem dezynfekcyjnym co pięć minut, sprawdzanie domknięcia drzwi po kilkanaście razy, uporządkowywanie przedmiotów według ściśle określonego schematu – to tylko niektóre z przykładów kompulsji. Osoby z OCD często zdają sobie sprawę z tego, że ich myśli i zachowania są irracjonalne, ale nie potrafią ich kontrolować.

OCD – leczenie

OCD przyczyny mogą wynikać z genetycznych uwarunkowań lub być rezultatem traumatycznych przeżyć. Jedno lub kilka powtarzających się trudnych doświadczeń, np. z dzieciństwa, może wywołać lub nasilić objawy OCD. Niezależnie od źródła, obsesje i kompulsje stają się dla Ciebie mechanizmem radzenia sobie z lękiem, choć paradoksalnie potęgują go w dłuższej perspektywie. Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne może budzić w Tobie wiele negatywnych emocji, takich jak wstyd, poczucie winy i bezradność. Pamiętaj jednak, że nie ma w tym Twojej winy! OCD to choroba, a nie wada charakteru – zachowania z nim związane są całkowicie poza Twoja kontrolą. 

Tysiące ludzi na całym świecie usłyszało już diagnozę OCD. Leczenie (psychoterapia indywidualna), to szansa na to, że objawy znikną całkowicie. Dlatego, jeśli podejrzewasz u siebie lub kogoś bliskiego objawy OCD, nie wahaj się sięgnąć po pomoc Specjalisty! Terapia poznawczo-behawioralna Warszawa w Fortis Mentis to najlepsza droga do poprawy jakości życia i odzyskania kontroli nad swoimi myślami oraz zachowaniami. Psychoterapeuta Warszawa w Fortis Mentis nie ocenia i nie krytykuje, lecz uważnie słucha i wspiera Cię w procesie odkrywania źródeł lęku i wypracowywania nowych strategii radzenia sobie z nim. U części pacjentów z OCD stosuje się wspomagająco leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe lub przeciwpsychotyczne, które zwiększają efektywność terapii.

Nasza poradnia psychologiczna Warszawa Fortis Mentis oferuje profesjonalną pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci borykających się z różnego rodzaju problemami. Dzięki psychoterapii możliwe jest również m.in. leczenie depresji, zaburzenia nastroju, lęków, zaburzeń odżywiania czy problemów w relacjach.

Umów wizytę

Potrzebujesz pomocy
psychologicznej?

Umów wizytę