Terapia ręki

Prowadzący:
Monika Rekus

Zajęcia dla dzieci w wieku 3-4 lat - 30 minut
Zajęcia dla dzieci w wieku
5-6 lat - 45 minut

 

Dlaczego terapia ręki jest ważna?

Zajęcia z terapii ręki skupiają się na doskonaleniu małej i dużej motoryki. Dziecko poprzez zabawy ruchowe doskonali sprawność fizyczną, wzmacnia mięśnie niezbędne do podjęcia wysiłku związanego z przybieraniem prawidłowej postawy ciała przy stoliku, przekracza linię środka ciała stymulując i wytwarzając nowe połączenia między prawą a lewą półkulą.

Zabawy sensoryczne oraz manipulacyjne przygotowują palce do wyrobienia prawidłowego chwytu narzędzia pisarskiego oraz zmniejszenia męczliwości ręki. Atmosfera zabawy sprzyja motywacji i samodzielnej próby podejmowania korygowania nieprawidłowych nawyków.

Terapia ręki usprawnia motorykę ręki, dłoni oraz palców. Rozwój motoryki małej wpływa też korzystnie na usprawnienie całego ciała. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom dziecko poprawia swoje zdolności manualne i będzie bez trudności wykonywać codzienne czynności oraz szkolne zadania w pisaniu, rysowaniu, wycinaniu i innych.  


Dzieci z jakimi problemami powinny uczęszczać na terapię?

Ważne, aby obserwować swoje dziecko przy wykonywaniu różnych czynności. Podczas obserwacji można zauważyć trudności w uczeniu się nowych czynności z wykorzystaniem pracy ręki. Czasem dziecko nie potrafi szybko wykonywać codziennych zadań lub w ogóle tempo jego pracy jest zaburzone. Nieumiejętność wiązania butów również powinna zaniepokoić opiekunów dziecka. Trudne do szybkiego zauważenia może być zbyt silne lub zbyt słabe napięcie mięśni w całej ręce, przez co ruchy dziecka mogą wydawać się niezgrabne. Problemy z koordynacją obu rąk lub nerwy i zniechęcenie podczas ćwiczeń wymagających od dziecka dużej staranności mogą być oznaką konieczności udania się do specjalisty. Jeśli chodzi o koordynację, to można spostrzec zaburzenia w sferze wzrokowo-ruchowej.

Jeśli zauważalne są jakiekolwiek zaburzenia ruchowe w zakresie motoryki małej, należy udać się do lekarza i zgłosić swoje obawy. W Fortis Mentis oferujemy również psychoterapię młodzieży, pomoc doświadczonego psychologa dziecięcego, a także spotkania Młodzieżowej Grupy Wsparcia Żoliborz.


Dla kogo?
Twoje dziecko nie lubi kolorować?
Nieprawidłowo trzyma kredkę?
Niechętnie rysuje?
Nie potrafi wycinać?
Przybiera nieprawidłową postawę przy stoliku?
Nie podejmuje swobodnych zabaw plastycznych?
Szybko się męczy lub wolno koloruje?
Być może potrzebuje dodatkowego wsparcia?

Dodatkowo terapia:

  • usprawnia koncentrację,
  • działa wyciszająco,
  • poprawia koordynację wzrokowo-ruchową,
  • doskonali sprawność motoryczną.


Oferujemy:
  • naukę w atmosferze zabawy,
  • dostosowanie zajęć do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka.