Na czym polega psychoterapia dzieci?
Psychoterapia dzieci polega na ocenie funkcjonowania dziecka dokonywanej przez terapeutę, a następnie na wspieraniu dziecka i jego rodzica/rodziców/opiekunów w korekcie nieprawidłowości oraz w radzeniu sobie z trudnościami. W terapii istotna jest indywidualna praca z dzieckiem z zastosowaniem metod odpowiednich dla jego wieku i etapu rozwoju oraz współpraca z rodzicami/opiekunami polegająca na ich psychoedukacji związanej z mechanizmami powodującymi trudności u dziecka.
Czym psychoterapia dzieci różni się od psychoterapii młodzieży i dorosłych?
Podstawowym czynnikiem różniącym psychoterapię młodzieży i dorosłych od terapii dzieci jest fakt, iż w wypadku najmłodszych w procesie psychoterapii niezbędna jest
współpraca rodziców z terapeutą. Poza sesjami terapeutycznymi rodzice powinni być bowiem w stanie po części przejąć rolę psychologa, by móc zapewnić właściwy postęp dziecka w walce z problemami.
Jakie problemy pomaga rozwiązywać psycholog dziecięcy Żoliborz?
Z pomocy psychologa dziecięcego warto skorzystać, gdy dziecko przejawia zachowania i tendencje, które mogą powodować niepokój. Są to przede wszystkim:
- moczenie się w nocy
- lęki i fobie (na przykład związane ze szkołą, napady paniki)
- zamknięcie się w sobie dziecka
- trudności w relacjach z rówieśnikami
- trudności w nauce (także odmawianie uczenia się i uczęszczania do szkoły)
- obniżony nastrój utrzymujący się przez dłuższy czas
- nadmierne skupienie na jedzeniu (objadanie się lub restrykcyjne odchudzanie)
- myśli samobójcze
- silne przeżywanie trudnej zmiany w życiu (na przykład rozwodu bądź rozstania rodziców lub śmierci ważnej osoby)
Sesje terapeutyczne prowadzone są dla dzieci od 3 roku życia. Spotkania z terapeutami trwają 50 minut i odbywają się raz w tygodniu.