Psychoterapia okołoporodowa

Czas trwania: 50 minut

 

Ciąża, narodziny dziecka i pierwsze lata jego życia są wyjątkowym okresem dla rodziców. Niewątpliwie to czas piękny i radosny, który bywa jednocześnie trudny i wymagający. Dynamika zmian, które zachodzą w fizjologii i psychice kobiety jest bardzo intensywna. Zdarza się więc, że upragniona ciąża dostarcza kobiecie doświadczeń, na które nie była gotowa. Pojawiają się niespełnione oczekiwania i wyobrażenia na temat swojego dziecka i siebie w roli rodzica. Wejście w nową rolę matki czy ojca niejednokrotnie powoduje osamotnienie i sprzeczne uczucia. To wszystko sprawia, że młodzi rodzice mogą doświadczać różnych napięć, lęków, osamotnienia czy niezrozumienia.

Oferujemy psychologiczną pomoc okołoporodową: konsultacje oraz terapię, także z udziałem niemowlęcia.


Czym jest depresja poporodowa?

Narodziny dziecka to duże wydarzenie dla jego rodziców i najbliższych, a w szczególności dla rodzącej kobiety. Masa szalejących hormonów i zmian w organizmie wpłynęłaby na każdego. Kobiety po porodzie zmagają się bardzo często z tzw. „baby blues”, będącym raczej niegroźnym smutkiem. Nie powinno się go jednak lekceważyć, ponieważ może przerodzić się w depresję poporodową. Jest to choroba, która pojawia się po pojawieniu się na świecie dziecka. Może być spowodowana czynnikami społecznymi, biologicznymi, genetycznymi lub psychicznymi. Nie ma jednego wytłumaczenia, dlaczego u jednych się pojawia, a u innych nie. To tak jak z klasyczną depresją.


Jakie są objawy depresji poporodowej?

Depresja poporodowa objawia się przede wszystkim

spadkiem nastroju i rozdrażnieniem. Często u matek pojawiają się myśli o swojej beznadziejności, nieumiejętności zaopiekowania się dzieckiem. U kobiet zmagających się z depresją może dojść do braku zainteresowania dzieckiem oraz do utraty radości z innych rzeczy, które wcześniej sprawiały jej radość. Pewność siebie i samoocena u kobiet z depresją poporodową bardzo spada. W najtrudniejszych przypadkach pojawiają się stany lękowe oraz myśli samobójcze, które niekiedy mogą doprowadzić do próby samobójczej.


Jaki wpływ ma terapia na kobiety w depresji poporodowej oraz ich partnerów?

Psychoterapia okołoporodowa jest najlepszym rozwiązaniem w walce z depresją. Rozmowa z psychoterapeutą pozwala na opowiedzenie o swoich obawach i uporządkowanie swoich myśli. Zadaniem specjalisty jest znalezienie (wspólnie z pacjentką) sposobu na poradzenie sobie z tą nieprzyjemną sytuacją. Kluczowe w wyleczeniu depresji poporodowej może być wsparcie partnera lub po prostu kogoś bliskiego z rodziny lub przyjaciół, aby kobieta wiedziała, że nie jest sama.

W ramach psychoterapii okołoporodowej zapraszamy na konsultacje kobiety oraz pary doświadczające:

  • obniżonego nastroju, depresji w ciąży,

  • depresji po porodzie,

  • poronienia,

  • śmierci dziecka w okresie okołoporodowym,

  • narodzin dziecka chorego, z niepełnosprawnością,

  • lęku związanego z porodem,

  • trudności w budowaniu relacji z noworodkiem i niemowlęciem.

Zapraszamy także na spotkania grupowe:

  • Narodziny Matki - grupa dla kobiet w ciąży,
  • Dobry Początek - grupa dla mam z dziećmi do 18 miesiąca.

Gabinet wyposażony jest w przewijak i niezbędne przybory pielęgnacyjne.