Konsultacje psychologiczne Warszawa

Co to jest konsultacja psychologiczna i na czym polega?

Zacznijmy od wyjaśnienia, co to jest konsultacja psychologiczna i na czym polega. Konsultacja psychologiczna to spotkanie ze Specjalistą (psychologiem lub psychologiem z uprawnieniami do psychoterapii), stanowiące pierwszy krok na drodze do rozpoznania problemów, z którymi borykamy się w codziennym życiu. Psycholog, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, uważnie słucha i zadaje trafne pytania, stopniowo odkrywając źródła naszych problemów i ich wpływ na różne aspekty życia. W efekcie uzyskuje wstępny obraz tego, w jaki sposób funkcjonujesz i na czym może polegać Twój problem. Na tej podstawie dobierze odpowiednią formę pomocy, dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Może to być np. skierowanie do innego Specjalisty – psychiatra czy psychoterapeuta Warszawa na psychoterapię. 

Potrzebujesz pomocy psychologicznej?

Umów wizytę już dziś

Różnice pomiędzy konsultacją psychologiczną a psychoterapią

Ważne jest poznanie różnic między konsultacją psychologiczną a psychoterapią. Konsultacja psychologiczna to krótkoterminowa forma pomocy, której celem jest diagnoza problemu, z jakim się zmagamy i zasugerowanie dalszego postępowania, np. psychoterapii lub leczenia psychiatrycznego. Z tego typu porady mogą skorzystać osoby, które np. przeżywają kryzys w związku, mają problemy adaptacyjne, czy doskwierają im zaburzenia nastroju

Psychoterapia natomiast to krótkoterminowa lub długoterminowa forma pomocy w rozwiązaniu głębszych problemów emocjonalnych, wymagających pogłębionej analizy i dłuższego procesu terapeutycznego. Może to być np. stres, żałoba, pracoholizm, lęk, zaburzenia odżywiania, problemy z niską samooceną, traumy, trudności w relacjach interpersonalnych czy leczenie depresji. Psychoterapia wymaga odpowiedniego wykształcenia i umiejętności, dlatego zajmuje się nią psychoterapeuta. 

Konsultacja psychologiczna – dla kogo?

Konsultacja psychologiczna to profesjonalna pomoc skierowana dla każdego, kto zmaga się z trudnościami natury psychologicznej lub problemami życiowymi, które negatywnie wpływają na jego funkcjonowanie. Dlatego, zgłoś się do naszego Specjalisty, jeśli odczuwasz np.:

  • zaburzenia nastroju;
  • trudności z panowaniem nad emocjami;
  • lęki i fobie, które przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu;
  • przewlekły stres;
  • problemy ze snem;
  • wypalenie zawodowe;
  • dylematy dotyczące rozwoju osobistego lub kariery;
  • zaburzenia somatyczne pojawiające się pod wpływem chronicznego stresu;
  • zaburzenia odżywiania;
  • problemy adaptacyjne – zmiana miejsca zamieszkania, pracy, szkoły;
  • trudności w relacjach z partnerem, dziećmi, rodzicami.

Nasza poradnia psychologiczna Warszawa Fortis Mentis świadczy pomoc dla wszystkich – bez względu na wiek i rodzaj doświadczanego problemu. W zakresie naszych usług jest konsultacja psychologiczna dziecka, młodzieży i dorosłych, a dla osób, które tego potrzebują profesjonalna psychoterapia indywidualna, w tym terapia poznawczo-behawioralna Warszawa.

Konsultacja psychologiczna Warszawa w Fortis Mentis – jak przebiega?

Pierwsza wizyta u psychologa może budzić mieszane uczucia. Z jednej strony towarzyszy nam obawa przed nieznanym, z drugiej – nadzieja na poprawę kondycji psychicznej. Jak przebiega konsultacja psychologiczna? Czego się spodziewać podczas spotkania ze Specjalistą?

Psycholog rozpocznie spotkanie od zadania pytań dotyczących celu Twojej wizyty.  Będzie chciał dowiedzieć się, co Cię skłoniło do kontaktu, z jakimi trudnościami się borykasz i jak długo je odczuwasz. Istotne będą także informacje o Twoim samopoczuciu – zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Psycholog zapyta Cię, czy towarzyszą Ci takie objawy, jak lęk, smutek, problemy ze snem, bóle somatyczne czy zaburzenia apetytu. Ważne jest, aby szczerze odpowiadać na wszystkie pytania, nawet te, które wydają Ci się nieistotne. 

Aby lepiej zrozumieć kontekst Twoich problemów, psycholog może również poruszyć kwestie dotyczące przeszłości – dzieciństwo, relacje rodzinne i doświadczenia zawodowe. Będzie go interesować, jak dotychczas radziłeś sobie z trudnościami – co okazało się skuteczne, a co nie – oraz jakie masz oczekiwania wobec terapii. Dzięki zabranym informacjom Specjalista będzie mógł postawić diagnozę. Konsultacja psychologiczna może być krótkoterminowym wsparciem w radzeniu sobie z określonym problemem, bądź też częścią dłuższego procesu terapeutycznego.

Umów wizytę

Potrzebujesz pomocy
psychologicznej?

Umów wizytę