Blog

Psychoterapia indywidualna – kiedy zacząć terapię?

Kiedy rozpocząć psychoterapię?

Kiedy rozpocząć psychoterapię? Czy terapia może mi pomóc? Czy moje problemy są wystarczająco poważne, żeby kierować się z nimi do specjalisty? Czy – choć nie mam aktualnie zbyt wielu pieniędzy – warto udać się na terapię? Jeżeli jedno z tych pytań pojawia się w Twoich myślach, przeczytaj ten artykuł. W nim tłumaczymy, jak rozpoznać odpowiedni czas na rozpoczęcie psychoterapii.

Kiedy iść do psychoterapeuty?

W najogólniejszym rozumieniu psychoterapię uznaje się za potrzebną wtedy, gdy występuje znaczący spadek jakości codziennego życia spowodowany wewnętrznymi lub zewnętrznymi problemami, z którymi nie umiemy sobie poradzić. Właśnie dlatego panuje przekonanie, że jeśli rozważamy wizytę u psychoterapeuty, to znaczy, że jej potrzebujemy. Bo gdyby wszystko było w porządku, ten impuls by nie wystąpił.

Potrzebujesz pomocy psychologicznej?

Umów wizytę już dziś

W rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana, a decyzja o rozpoczęciu terapii powinna być głębiej przemyślana. Choćby ze względu na różnorodną strukturę psychiczną każdego człowieka; coś, co dla kogoś może być dużym, nierozwiązywalnym problemem, przez inną osobę nie będzie uznane za kłopot wymagający wsparcia z zewnątrz. Znaczenie ma też aktualna sytuacja życiowa, w tym liczebność i głębokość relacji, dostępność wolnego czasu czy warunki finansowe.

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u psychoterapeuty?

Warto zastanowić się nad skorzystaniem z psychoterapii, gdy napotykamy na trudności, które są długotrwałe i nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z nimi nawet po upływie pewnego czasu od ich wystąpienia.  Zaliczamy do nich:

  • długotrwale obniżony nastrój;
  • niestabilność emocji;
  • odczuwanie lęku i fobii;
  • niskie poczucie własnej wartości;
  • wycofywanie się z relacji i/lub trudność w ich nawiązywaniu i/lub utrzymaniu;
  • kryzys życiowy: zakończenie związku, śmierć bliskiej osoby;
  • wypalenie zawodowe;
  • zaburzenia odżywiania;
  • trudności związane z zakończeniem jednego i rozpoczęciem kolejnego etapu w życiu (np. wejście w dorosłe życie, narodziny dziecka, moment wyprowadzki dzieci z domu rodzinnego);
  • problemy ze snem;
  • uczucie niepooju;
  • problemy wychowawcze.

W przypadku dostrzeżenia którykolwiek z wymienionych objawów lub gdy stajemy w obliczu poważnych problemów emocjonalnych, ważne jest, aby jak najszybciej umówić się na spotkanie z psychoterapeutą. Niezwłoczna reakcja jest kluczowa, ponieważ nieleczone zaburzenia mają tendencję do nasilenia się i mogą prowadzić do pogorszenia naszego stanu psychicznego, a w efekcie wydłużyć proces zdrowienia.

Psychoterapia jako sposób na samorozwój

Zupełnie odmiennym powodem, dla którego coraz więcej osób decyduje się psychoterapię jest samorozwój. To na przykład chęć lepszego poznania samego siebie i poprawy jakości swojego życia. Wynika prawdopodobnie z rosnącej świadomości społeczeństwa i tego, że psychoterapia jako sposób pracy nad sobą przestaje być tematem tabu. W niektórych kręgach stała się wręcz mile widzianą i oczekiwaną metodą na samorozwój. W takiej sytuacji praca ze specjalistą umożliwia poznanie szkodliwych schematów zachowań, nabycie asertywności czy budowania oraz utrzymywania satysfakcjonujących relacji.

Pamiętaj! Nie ma „lepszych” i „gorszych” powodów do skorzystania z pomocy psychoterapeuty. Jeśli czujesz, że coś jest dla Ciebie wyjątkowo trudne i nie pozwala Ci na czerpanie satysfakcji z codziennego życia, to znak, że potrzebujesz wsparcia specjalisty. 

Jaki wiek jest odpowiedni na wizytę u psychoterapeuty?

Psychoterapia jest dobrym pomysłem w każdym wieku, jeśli tylko występują objawy zaburzające codzienne funkcjonowanie i pogarszające jakość życia. Właśnie dlatego w  profesjonalnych gabinetach psychoterapeutycznych znajdziesz zarówno psychoterapie dla dzieci i młodzieży, jak i psychoterapie dla dorosłych. Leczenie może być poprowadzone nawet u dzieci w wieku przedszkolnym! Oczywiście w przypadku młodych ludzi bazuje ono w znacznej mierze na zabawie, a celem jest przede wszystkim budowanie poczucia własnej wartości i rozwijanie umiejętności społecznych. Podczas gdy psychoterapia dla dorosłych to głównie rozmowa i bezpośrednia nauka dostrzegania oraz wyrażania własnych emocji.

Wiesz już, czy to dobry moment na psychoterapię?

Nadal nie masz pewności, czy psychoterapia to coś dla Ciebie? Umów się na sejsę z terapapeutą. Pierwsze spotkanie zazwyczaj ma charakter konsultacyjny: określa potencjalny zakres terapii i nasze oczekiwania, ale co najważniejsze, daje nam próbkę tego, jak będzie wyglądał przyszły proces terapeutyczny i jak pracuje dany psychoterapeuta.

Kliknij i umów wizytę w Poradni Psychoterapeutycznej Fortis Mentis!

Ostatnio na blogu

Potrzebujesz pomocy
psychologicznej?

Umów wizytę